ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
       

Розчарування замість е-декларування

  172   0 23.01.2017, 12:00 | Статьи, Политика
Розчарування замість е-декларування

Електронне декларування мало б стати одним із ключових механізмів боротьби з корупцією. Його впровадження, здавалося, допоможе новоствореним антикорупційним органам ловити «велику рибу». Та схоже на те, що відбулася лише легалізація капіталів. Адже результатів наразі не бачимо жодних. Судіть самі: після першої хвилі е-декларування минуло понад два з половиною місяці. Проте й досі Мінюст і Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) не можуть погодити порядок перевірки декларантів! Чому це не було зроблено заздалегідь? Утім, нині постає надто багато запитань. Найголовніше: чи можна вважати реформу електронного декларування проваленою?

Ілюзія відкритості та прозорості

Політолог, кандидат історичних наук, керівник «Центру політичної розвідки» Олег Постернак каже, що якщо припустити наявність у цій справі політичного підтексту, то можна дійти висновку про незацікавленість владної верхівки в повноцінному запуску системи електронного декларування. «Тому й потрібно було поставити проект під потенційний удар. Періодично створюючи ілюзію відкритості та прозорості, але насправді залишаючи все під контролем та зовнішнім управлінням. Чому порядок перевірки е-декларацій не підготували й не узгодили заздалегідь? Мета реформи є праведною, але вочевидь відсутнє бажання довести справу до розуму. Тож така недбалість і вказує, власне, на політичні мотиви, на спроби зірвати процедуру електронного декларування і контролю над ним», - зазначає політолог.

На думку експерта, насправді важливі не лише нинішня перевірка декларантів, а й подальші етапи надання ними інформації про доходи, коли НАЗК зможе порівнювати і шукати невідповідності у деклараціях, а також спрямовувати справи до Національного антикорупційного бюро. «Насправді не пам'ятаю жодного випадку, коли б корупційна справа стосовно народного обранця була доведена до логічного кінця. Тож не вірю, що й надалі ми побачимо якийсь результат. НАБУ потрібна імітація результативності, яку вони демонструють голими цифрами. Але реально за ґратами ми не бачимо нікого, як не бачимо і конфіскації майна. Можливо, це було б актуальніше нині», - говорить Постернак.

Також керівник «Центру політичної розвідки» звертає увагу на те, що між НАБУ, НАЗК і САП (Спеціалізована антикорупційна прокуратура) дійсно простежується протистояння. «Якщо ще з'являться антикорупційні суди, як на цьому наполягають деякі правозахисники та експерти, то, гадаю, ми отримаємо розрізнену, неякісну і вкрай неефективну систему боротьби з корупцією на вищому рівні», - констатує політолог.

Реформа провалена                                                                                                                                                                                                                                                  

Директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник говорить про те, що нині проект впровадження електронного декларування остаточно знищується. «Ми бачили, що реформу кілька разів намагалися завалити: на етапі розробки, під час ухвалення і внесення змін у законодавство... Сьогодні ті люди, які не зацікавлені, щоб е-декларування працювало, вирішили боротися з інструментами, за допомогою яких реалізується програма. Те, що Мінюст не реєструє порядок проведення перевірок, є доказом цього. 

Читайте також: Коррупция-2016 в цифрах: как и с кем боролись

У провалі винні також ті, хто починав реформу. Як можна було давати їй зелене світло, не маючи при цьому узгоджених механізмів її реалізації? Тому мені здається, що розігрується взаємовигідний політико-економічний футбол, а фінансовий ексгібіціонізм українських політиків, які в осінніх деклараціях фактично легалізували свої статки, можна розцінювати як своєрідну форму самоствердження», - аналізує політолог.

Руслан Бортник звертає увагу на те, що з останнього порядку перевірки е-декларацій зник пункт, який передбачав моніторинг способу життя чиновників. Хоча це є нормою законодавства! А без такого контролю реформа в принципі не має сенсу. «Навесні завершиться друга хвиля е-декларування. І загалом буде заповнено понад 300 тисяч декларацій. Звісно, з таким обсягом роботи працівники НАЗК не зможуть упоратися. Адже вони повинні проводити перевірку в чотири етапи, враховуючи логічну, арифметичну, фактологічну складову та вивчаючи спосіб життя декларантів! Та насправді завдання НАЗК - вистежувати не дільничних поліцейських чи сільських голів, а ловити «велику рибу». Вони мають перевіряти передусім міністрів, депутатів, керівників Адміністрації президента... Для цього в них є сили, ресурси, висока зарплатня. Та, на жаль, НАЗК цим не займається. Тож на цю мить можна сказати, що е-декларування провалене», - констатує експерт.

Важливим питанням також є тривалість перевірки декларацій (це  камінь спотикання між Мінюстом і НАЗК). «Я виступаю за те, щоб термін перевірки був таким, як строк позовної давності в цивільних  справах - три роки. Чи навіть довше - п'ять років. Так буде гарантуватися об'єктивність розслідування», - констатує директор Українського інституту аналізу та менеджменту.

Руслан Бортник зазначає, що провадження, відкриті НАБУ стосовно кількох нардепів за результатами перевірки е-декларацій, не зачіпають «великої риби», ключових корупціонерів. «Вони стосуються людей на кшталт Мельничука, який вирішив пожартувати і вказав трильйон гривень у своїй декларації, чи тих осіб, які випали з політичної системи», - розповідає політолог.

Відбулася легалізація капіталів

Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін припускає, що, вочевидь, так і було задумано - звести реформу нанівець. «Побачивши хвилю суспільного негативу, пов'язану з е-декларуванням, політики зрозуміли, що треба робити все можливе, аби справа не перейшла в юридичну площину. Адже в багатьох представників влади можна знайти тіньові схеми, завдяки яким вони набули задеклароване майно. Мені здається, що логіка можновладців була такою: гаразд, ми дозволимо електронне декларування, але надалі процедуру перевірки ускладнимо настільки, щоб усе зупинилося. Тому й триває своєрідний пінг-понг, коли Мінюст не реєструє цю процедуру.

Є ще одна цікава деталь: в бюджет-2017 забули внести статтю про модернізацію системи е-декларування. Але цього року кількість декларацій значно збільшиться!» - розповідає політолог. За словами Олексія Якубіна, перша хвиля декларування перетворилася на нульовий відлік. Політики фактично легалізували спосіб життя, який вони провадять. При цьому не пояснили, як отримали свої шалені статки. Але ж це мало бути головною метою реформи!

«Декларанти на запитання, звідки гроші, відповідатимуть, що то родичі заробили, або киватимуть на своє бізнесове минуле. При цьому вони розуміють, що жодних наслідків не буде. А якщо й будуть, то лише стосовно окремих політиків. Як це було в деяких пострадянських країнах. Наприклад, ще зовсім недавно в Румунії  під гаслами боротьби з корупцією зводили політичні рахунки. Не виключаю, що в нас буде щось схоже», - розповідає експерт.

Політолог також звертає увагу на те, що балачки про необхідність розширювати категорії декларантів виникають недарма. Задум полягає у тому, щоб у неймовірній кількості декларацій взагалі поховати процес моніторингу. Тому НАЗК дійсно повинна була зосередитися на топ-корупції! «Сама по собі ідея е-декларування правильна. Але, на жаль, наші політики не зацікавлені у її втіленні в життя. Просто бракує політичної волі.

Щодо діяльності НАБУ, то, як бачимо, її результати  за минулий рік є не надто вражаючими: лише дев'ять справ доведені до суду, причому частина з них уже розвалюється. Якщо подивитися на суми, повернуті державі, то вони непорівнянні з їхнім бюджетом. Гадаю, проблема НАБУ полягає у тому, що цей орган просто декорує боротьбу з корупцією. До того ж, він вкрай політизований. Саме тому не чекаю від Нацбюро вагомих успіхів», - підсумовує політолог.

Яна ДЖУНГАРОВА 

"Вечерние Вести"

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2021 (667)
Август 2021 (745)
Июль 2021 (601)
Июнь 2021 (724)
Май 2021 (806)
Апрель 2021 (682)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области