ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Август 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

794 відтінки судової реформи

  68   0 26.09.2017, 10:30 | Статьи, Политика
794  відтінки судової реформи

20 червня народні депутати проголосували в першому читанні за один із найоб'ємніших українських законопроектів - №6232. Його автор президент Петро Порошенко закликав одним махом затвердити документ, у якому викладено три нових редакції кодексів (Господарського процесуального, Цивільного процесуального, Кодекса адміністративного судочинства) та запропоновано внести зміни до 7 кодексів і 18 законів. Загалом це 794 сторінки тексту!

Відповідно до регламенту ВР, кожен законопроект має врегульовувати норми й процеси однієї галузі. У №6232 «змішались в купу коні й люди». І такий дивовижний мікс презентували суспільству як довгоочікувану судову реформу. Важко уявити, що народні обранці, чеснотою яких не є сумлінність, прочитають і опрацюють такий масив інформації. Це викликає лише скептичний сміх. Однак можна легко зрозуміти, навіщо все це робиться.

Партійним організаторам останнім часом доволі важко заручатися підтримкою і необхідними голосами. І якщо, згідно з процедурою, тричі голосувати за кожен із трьох кодексів, а потім вносити поправки в уже існуючі, то вийде надто складно й довго. Значно простіше зібрати голоси під один законопроект і проголосувати, так би мовити, гуртом. Це логічно, та ще й економно!

Навіть цікаво: якщо документ буде проголосований і підписаний, як його надрукують в офіційній пресі, з огляду на такий величезний обсяг?

Та насправді найголовнішим і найважливішим є його зміст (до другого читання народні обранці зробили 4384 зауваження)! Мабуть, навіть школяр, прочитавши лише кілька нових норм, зрозуміє, що цей законопроект може стати дуже небезпечним на практиці.

На думку народного депутата від фракції «Батьківщина» Сергія Власенка, запропонований президентом законопроект ідеологічно хибний.

«Давайте не застосовувати слово «реформа» до того, що реформою не є. Скажу так: той документ, який було запропоновано в першому читанні, залишає далеко позаду диктаторські закони 16 січня і судову реформу Януковича, - говорить Власенко. - На жаль, «Батьківщина» піддавалася жорстким політичним переслідуванням. І ми знаємо, що таке свавільний судовий процес, і ми розуміємо, як для держави важливо мати чесне й справедливе правосуддя. Законопроект №6232 цього не гарантує. Він призначений для контролю над судовою гілкою влади... Янукович порівняно з Порошенком - наївне маля».

За словами Сергія Власенка, цей документ містить чимало загроз.

«У ньому нівельована гласність: навіть піж час розгляду резонансних справ людей можуть видаляти із зали судових засідань. Нівелюються права учасників судового процесу: для прикладу, пропонується норма, за якої  якщо двічі заявиш про відвід, то суд може розцінювати це як зловживання правами, і на вас накладається штраф. Передбачена кримінальна відповідальність для адвокатів у певних випадках. Також хочуть підвищити судові збори. Усе це фактично унеможливлює доступ простих людей до правосудця. Окрім того, збільшується кількість судових процедур без участі сторін. Запроваджується обов'язкове електронне повідомлення  учасникам процесу. Хоча доступ до Всесвітньої мережі є далеко не в кожного. Я їм кажу: хлопці, ви спочатку забезпечте всю країну хоча б 3G-зв'язком. Дайте людям можливість придбати комп'ютери, а після того говоріть, що у вас буде електронний суд. До цього треба йти, але давайте зважати на українські реалії», - пояснює народний депутат.

Сергій Власенко звертає увагу на ще один цікавий момент. Зокрема, кожен суддя зможе оцінювати конституційність того чи іншого закону.

«Якщо суддя, який отримав юридичну освіту в «технікумі підводників», зненацька вирішить, що якийсь закон не відповідає Конституції, то він просто не буде його застосовувати. І для цього йому не потрібна ухвала Конституційного суду. Вибачте, але це юридична шизофренія та колапс», - зауважує парламентар.

Народний депутат повідомив, що «Батьківщина» подала понад тисячу поправок, аби виправити ситуацію. Утім, за словами Сергія Власенка, треба повністю міняти підхід до реформування судової системи. Адже нині робиться спроба поставити суди під контроль.

Своєю чергою громадськість закликала депутатів не ухвалювати законопроект №6232 в цілому, якщо не буде усунуто порушення права на справедливий суд. Центр політико-правових реформ, група «Судова реформа» Реанімаційного пакету реформ, Центр протидії корупції, Фундація DEJURE, ЧЕСНО. Фільтруй суд, Автомайдан, ГО «Всеукраїнська ліга правників проти корупції» у своїй заяві вказали, що «значна кількість положень законопроекту, підготовленого профільним комітетом до другого читання, підвищить корупційні ризики, суттєво погіршить ситуацію із відкритістю судочинства та захистом права на справедливий суд».

Ось лише кілька загроз, які, на думку громадських активістів, закладені в документі.

Зокрема, суд зможе обмежити доступ до зали судових засідань через відсутність «вільних місць». Насправді це положення зручно використовувати для уникнення громадського контролю і призначати засідання у маленьких залах чи кабінетах. Також суд може на власний розсуд заборонити фотозйомку чи відеофіксацію.

Згідно із запропонованими нормами, суд не оголошуватиме публічно судові рішення, які були ухвалені за результатами закритого судового засідання. Громадськість розцінює це як порушення статті 6 Європейської конвенції з прав людини, в якій зазначено, що будь-які судові вердикти оприлюднюються.

Законопроект дає сторонам можливість залучати фахових експертів для консультацій щодо застосування норм українського права. Послуги цих спеціалістів включаються у судові витрати й потенційно будуть стягнені зі сторони, яка програла справу. Але навіщо таке ускладнення, якщо сам суд є експертом у галузі права? Вочевидь правникам просто створюють можливості для отримання додаткових заробітків.

Суддя зможе зустрічатися із кожною зі сторін віч-на-віч, без жодної фіксації розмови. Для чого така утаємниченість?

Законопроект не дозволяє свідкові брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза приміщенням суду. Ця норма може перешкоджати розгляду справи, якщо, скажімо, свідок перебуває за кордоном або на окупованій частині України.

У кримінальному процесі сторони провадження позбавляються права самостійно обирати і залучати судового експерта. Робити це можуть лише слідчий суддя і суд. Тож монополію у здійсненні судових експертиз матимуть державні спеціалізовані установи.

Також «у кримінальному процесі строк досудового розслідування відраховуватиметься з моменту реєстрації інформації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань, а не з моменту повідомлення про підозру, як тепер. Такий крок матиме катастрофічні наслідки для потерпілих. Адже кількість відмов у початку розслідування при неочевидних злочинах значно зросте, бо слідчі не братимуть на себе відповідальність розслідувати ці злочини так швидко. Більшість справ будуть закриті, оскільки розслідувати їх за три чи шість місяців неможливо. Ці зміни зроблять неможливою ефективну роботу усіх органів досудового розслідування, що призведе до ще більшої безкарності в суспільстві», - сказано у заяві громадських організацій.

І це тільки незначна частина загроз. Незабаром народні обранці розглянуть (точніше, провалять) останні поправки із 4384-х. І настане мить голосувати за сам документ. Тож отримаємо 145-у «реформу»?  Проте цього разу не міфічну, а реальну і доволі страшну, яка зробить українців абсолютно беззахисними.

Марія АНІНА 

"Вечірні Вісті" 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Август 2021 (35)
Июль 2021 (601)
Июнь 2021 (724)
Май 2021 (806)
Апрель 2021 (682)
Март 2021 (715)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области