ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Август 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

Газовий тиск

  282   0 25.09.2017, 17:55 | Статьи, Общество
Газовий тиск

Справжня драма довкола ціни на газ розгортається напередодні старту опалювального сезону. У ролі рятівника, який пильнує паливо від подорожчання, - голова уряду. А нещадним торбохватом, за традицією, стає МВФ, що вимагає підвищити ціну на газ для населення. Поки протистояння «добра» зі «злом» ще триває. Але, найвірогідніше, «блакитне яблуко розбрату» таки зазнає змін. Бо зазвичай якщо в уряді кажуть одне, то відбувається все навпаки.

Гра в підвищення-непідвищення ціни на газ для населення розпочалася ще влітку, коли НАК «Нафтогаз» у фінплані заклав подорожчання ресурсу на 18,84%, або на 931 грн за тисячу кубометрів - до 5873 грн без податку на додаткову вартість. Але в уряді парирували: причин для цього немає.

Активізація дискусії відбулася після заяви першого заступника голови МВФ Девіда Ліптона, який під час візиту до Києва назвав вартість блакитного палива для українців дуже низькою порівняно із сусідніми країнами. Не моргнувши оком, представник Фонду повторив ті самі мантри про покращення, які раніше українцям «співав» особисто пан Гройсман. Так, Ліптон повідомив про те, що субсидії надійно охороняють інтереси соціально незахищених категорій українців.

«Для решти громадян відчутно збільшилася заробітна платня, що перевищує зростання ціни на газ, передбаченої нормативно-правовими актами», - зазначив заступник голови МВФ.

І знову «людоцентричний уряд»  на чолі з паном Гройсманом заявив, що він на боці населення. Мовляв, розпочалася, так би мовити, верифікація формули розрахунку тарифу на газ, аби уникнути його подорожчання.  

У ЗМІ з'явилася інформація, що в уряді було напрацьовано аж три варіанти змін. Наприклад, у формулі ціни на газ пропонується розділити розрахунковий період, який становить 12 місяців, на два періоди, виключивши опалювальний сезон, коли закачування газу до сховищ практично не здійснюється. При цьому нова ціна на газ повинна бути розрахована і опублікована до 1 жовтня. За попередніми даними Міненерго, вартість палива становитиме 5223 грн за тисячу кубів і перевищить нинішню лише на 5,6%. Якщо подорожчання менше за 10%, то, за методикою розрахунку, це не є підставою для перегляду ціни.

Можна було б поаплодувати уряду за боротьбу, якби не суттєве «але». Хто ж розробив та прийняв постанову №187, яка прив'язала вартість газу до німецького хабу та зобов'язує переглядати ціни для населення двічі на рік (1 жовтня та 1 квітня) у разі зміни біржових котирувань більше ніж на 10%?  Уряд Гройсмана!

І положення цього урядового документу, як і запровадження абонплати на газ та опалення, узгоджені з МВФ. Тому не варто дивуватися, що нині Фонд відмовляється від пропозицій Кабміну змінювати формулу.

За словами провідного аналітика ГО «Публічний аудит» Тараса Галайди, наразі невідомо, що саме переможе при формуванні ціни на блакитне паливо: політичні загравання Гройсмана з населенням чи створена ним нормативна база. 

«Оскільки постанова №187 прописана відповідно до вимог МВФ, найвірогідніше, переможе «нормативка». І тоді вартість ресурсу зросте на 19-20%. Відповідно, кінцева ціна для українців сягатиме 8000-8100 грн за тисячу кубометрів. І це за умови, що не подорожчає транспортування газу. Адже паралельно із запровадженням абонплати НКРЕКП хоче переглянути тарифи на транспортні послуги для всіх постачальників палива», - зазначив експерт у коментарі «ВВ».

Він додав, що відтак на 15-20% піднімуться і розцінки на опалення та гарячу воду.

Як зауважив експерт, якщо вже уряд заговорив про верифікацію формули обрахування ціни на газ, то варто було б відмовитися, принаймні частково, від прив'язки до німецького газового хабу.

«Блакитного палива вітчизняного видобування достатньо, щоб забезпечити потреби українців майже на 100%. Але близько 25% українського газу видобувають приватні компанії. І держава не може їх зобов'язати постачати продукт населенню. Тому ці 25% ресурсу уряд має закупати за ціною імпортного. Отож, було б доречно розбити формулу тарифоутворення так: вартість 75% газу обраховується без прив'язки до німецького хабу (тобто собівартість видобування плюс транспортування і податки), а 25% - вже у прив'язці до хабу. Така формула дозволила б не просто втримати ціни, а навіть суттєво їх знизити. Та навряд чи це задовольнить МВФ: там хочуть, щоб, незалежно від того, де видобувається паливо і у яких кількостях, була прив'язка до світових цін», - підкреслив Тарас Галайда.

Певна річ, залишається мізерний шанс, що вартість газу не зміниться. У разі, якщо уряд ухвалить таке рішення, а воно безперечно є політичним, Гройсман зможе пишатися опанованою ним роллю народного визволителя. І поки прем'єр не одягнув на себе лаври переможця, варто нагадати його слова і дії.

Ще спікером він виступав проти підвищення тарифів, але коли став прем'єром, то насамперед у кілька разів підняв ціни на газ. Також Гройсман засуджував «Ротердам +», вимагаючи розібратися із цією формулою. Але «Роттердам+» живий і житиме. А постанова №187 фактично стала аналогічною формулою для обрахування вартості ресурсу. Ще прем'єр виступав категоричним противником абонплати на блакитне паливо. Але документи щодо її впровадження уже готуються і в НКРЕКП, і у Кабміні. Навіть більше, абонплату занесли до переліку послуг, які компенсуються субсидіями. І нараховувати її планують не лише на газ, а й на опалення.

То чи варто сподіватися, що ціни на газ не виростуть?

Аріна МАРТОВА

"Вечірні Вісті" 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Август 2021 (35)
Июль 2021 (601)
Июнь 2021 (724)
Май 2021 (806)
Апрель 2021 (682)
Март 2021 (715)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области