Пятница , 3 Май 2024
Общество

Мовний омбудсмен розкритикував висловлювання Мендель щодо “української російської мови”: “Такі заяви не мають перспектив”

Заява прессекретарки президента України Юлії Мендель щодо необхідності “демонополізувати російську мову” і визнати наявність у нашій країні “української російської мови” не відповідає Основному закону нашої держави і суперечить переконанням фахівців у цьому питанні.

Про це заявив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, передає Інтерфакс, інформує UAINFO.org. 

В ефірі телеканалу “Прямий” у понеділок Кремінь зазначив, що поняття Мендель про “кодифікацію російської мови” в Україні жодним чином не збігається з поняттями, які висловлював професор Юрій Ковалів, колишній науковий керівник Мендель під час написання нею наукової дисертації.

“Це (заява Мендель – ред.) жодним чином не корелює навіть із позицією Тімоті Снайдера (історик, професор Єльського університету, фахівець в історії Східної Європи – ред.), який уперше в 2019 році запропонував говорити про варіант “української російської мови”, – наголосив мовний омбудсмен.

Він роз’яснив, що варіант упровадження “української російської” неможливий, оскільки він, на його думку, від початку є безперспективним.

“Кодифікатором російської мови у світі є Російська Федерація, відповідно поняття кодифікації російської мови в Україні неможливе… Тому я жодним чином не поділяю таких заяв і вважаю їх такими, які не мають жодних перспектив. Водночас хочу додати, що стаття 10 Конституції України, якій буде 25-років, визначає, що єдиною державною мовою в Україні є українська. Якщо хтось переживає за мову нацменшин і корінних народів, їм надано право, умови для кращого розвитку, які визначені Основним законом”, – уточнив Кремінь.

Він наголосив, що “мовне питання” в Україні необхідно закрити раз і назавжди.

“У нас є система освіти. У нас є державна влада, яка зобов’язана сприяти розвитку і функціонуванню української мови як державної. Зрештою, у нас є зовнішні загрози. Адже ми прекрасно знаємо, що “руський мир” приходить не тільки через поребрик, він приходить, зокрема, з проведенням конкурсу Тараса Шевченка в місті Києві (конкурс, організатори якого називали Шевченка російсько-українським поетом, – ІФ), мережею “руського миру” та кабінетами “Росспівробітництва” в різних куточках України. Появою маргінальних громадських об’єднань та організацій, які говорять про так звані утиски прав національних меншин і корінних народів. Потрібно працювати. Потрібно ефективно займатися державною мовною політикою”, – зазначив Кремінь.

Омбудсмен також наголосив на необхідності створювати кращі умови для інформаційного захисту України, а також пам’ятати про гібридну війну.

“Нам потрібно піднятися над своїми політичними “діячами”, в лапках, які сьогодні заговорюють “мовне питання”, не розробляючи натомість кращих умов для розвитку (української мови – ред.)”, – наголосив Кремінь.

Раніше прес-секретар президента Юлія Мендель в ефірі телеканалу “Дом” заявила про необхідність визнати наявність у нашій країні “української російської мови”. Також вона закликала українців позбавити Росію статусу “монополіста” на російську мову і провести її “демонополізацію”.

Цензор.НЕТ

Leave a comment

Добавить комментарий

Погода

Новости по теме

Почему женщины не должны бояться потерять мужчину? Мнение психолога

Женщины в основном всегда имеют страх расставания со своей второй половиной.

Сколько украинских школ изучают русский язык как отдельный предмет?

По состоянию на 20 июля 2023 подконтрольной украинскому государству территории работало 10...

Спонтанные подарки: когда дарить цветы без повода

Спонтанные подарки зачастую несут в себе глубокий смысл и особую ценность.

Почему мы идеализируем партнёра? Замечание врача

Видеть лучшие черты в своём партнёре может быть отличной чертой для любой...